Eżektory

FIPA oferuje szeroką gamę eżektorów generujących podciśnienie w różnych klasach wykonania i dziedzinach zastosowań. Asortyment obejmuje eżektory jedno i wielokomorowe, eżektory kompaktowe, eżektory liniowe, eżektory heavy-duty, oraz eżektory transportowe.

Eżektory liniowe FIPA to kompaktowe i wydajne generatory próżni wykorzystywane do przenoszenia lekkich przedmiotów. Eżektory liniowe FIPA są z powodzeniem stosowane w aplikacjach typu Pick & Place, w przemyśle elektronicznym, w systemach do przenoszenia elementów blaszanych i wykonanych z tworzyw sztucznych oraz w zautomatyzowanych wtryskarkach.

Eżektory liniowe FIPA są wyposażone w zwężki Venturiego i dysponują dużą mocą ssania przy krótkich czasach cyklu. Mogą być montowane na przewodach pneumatycznych lub bezpośrednio na przy przyssawkach – eżektory liniowe FIPA to idealne rozwiązanie w przypadku ograniczonej przestrzeni. Eżektory liniowe sprawdzą się zarówno w pracy z produktami przepuszczającymi powietrze jak i tymi do których przyssawki przylegają w sposób szczelny.

Rozszerzalne eżektory liniowe serii EIL pozwalają na bezpośrednie monitorowanie próżni przez podłączenie wyłącznika próżniowego oraz na maksymalne skrócenie czasu cyklu poprzez włączenie funkcji blow-off.

Eżektory jednostopniowe FIPA, zwane również mini-eżektorami, mogą być montowane bezpośrednio do przyssawki lub zaworu elektromagnetycznego. Eżektory jednostopniowe z funkcją blow-off nadają się do bardzo dynamicznych aplikacjach zrobotyzowanych, takich jak roboty delta. Próżnia wytwarzana jest w nich bardzo szybko, a czasy cykli chwytania i odkładania detalu są skracana do minimum.

Funkcja blow-off jest realizowana przy pomocy mikrozaworu  zintegrowanego z obudową eżektora. Dzięki temu strumień wyrzutowy jest zasilany nie tylko sprężonym powietrzem, lecz również powietrzem napływającym z otoczenia. W rezultacie, eżektor jednostopniowy FIPA z funkcją blow-off może skrócić czas cyklu i poprawić precyzję chwytania i odkładania elementów.

W ofercie FIPA znajdują się również miniaturowe eżektory jednostopniowe EBM, które są przeznaczone do montażu w ciasnych przestrzeniach. Eżektory EBM wyposażone są w szybki w wymianie, odkręcany tłumik, co zapewnia minimalizację czasu przerw eksploatacyjnych.

Eżektory wielostopniowe FIPA zwane są również eżektorami wielokomorowymi. Powietrze przechodzi przez kolejne komory dyszy eżektora zwiększając tym samym wartość generowanego podciśnienia. W porównaniu z eżektorami jednostopniowymi, takimi jak na przykład eżektory liniowe, eżektory wielostopniowe używają mniej sprężonego powietrza do osiągnięcia takiej samej mocy ssącej.

Główną korzyścią stosowania eżektorów wielostopniowych są krótkie czasy ewakuacji przy niskich poziomach podciśnienia.

Eżektory wielostopniowe FIPA są wykorzystywane w aplikacjach, które obsługują produkty porowate, takie jak materiały izolacyjne, elementy tekturowe czy płyty pilśniowe. W pracy w materiałami nieprzepuszczającymi powietrza eżektory wielostopniowe uzyskują umiarkowanie dobre czasy ewakuacji.

Eżektory wielokomorowe z funkcją automatycznego oszczędzania powietrza mogą znacznie zmniejszyć zużycie sprężonego powietrza w aplikacjach typu Pick & Place przenoszących produkty nieprzepuszczające powietrza takie jak np. tworzywa czy blachy. Funkcja oszczędzania powietrza automatycznie zatrzymuje wytwarzanie próżni w określonych przypadkach, na przykład, gdy dalsze procesy manipulacyjne są opóźnione. Eżektory wielostopniowe z funkcją automatycznego oszczędzania powietrza są oznaczone indeksem LSE.

Eżektory wielokomorowe FIPA z funkcją automatycznego oszczędzania powietrza zużywają mniej sprężonego powietrza również podczas napełniania zbiornika próżniowego.

Eżektory FIPA heavy-duty w kompaktowej obudowie z aluminium to solidne generatory próżniowe, które działają niezawodnie w każdych warunkach. Eżektory heavy-duty kompensują wahania ciśnienia sprężonego powietrza od 3 do 6 bar, zapewniając tym samym największą niezawodność procesu.

Eżektory FIPA heavy-duty nadają się do wytwarzania podciśnienia w aplikacjach, które obsługują przedmioty o lekkiej oraz o średniej masie.  Świetnie sprawdzają się w przemyśle materiałów budowlanych, drewna oraz opakowań.

Kwadratowa konstrukcja umożliwia wygodną, równoległą instalację kilku eżektorów obok siebie.

W przypadku aplikacji gdzie istotne jest osiągnięcie krótkich cykli pracy FIPA proponuje modele z dodatkowym wejściem blow-off. Monitorowanie procesu może być zrealizowane poprzez podłączenie odpowiedniego wyłącznika próżniowego.

W ofercie posiadamy również odpowiednie tłumiki hałasu.

Eżektory kompaktowe FIPA mieszczą się już niewielkich przestrzeniach i są niezwykle ekonomiczne dzięki funkcji regulacji ciśnienia oraz oszczędzania powietrza. Niezależnie od porowatości przenoszonego przedmiotu, pompy serii EMM, EKP i EKPP redukują zużycie powietrza nawet o 50%. Połączenie elementów regulujących ciśnienie i oszczędzanie powietrza oraz elektronicznych funkcji automatycznego oszczędzania powietrza w serii EMA pozwala oszczędzić nawet do 97% podczas pracy z nieporowatymi przedmiotami.

Dzięki elektronicznej funkcji blow-off i kontroli próżni, eżektory kompaktowe FIPA osiągają bardzo krótkie czasy cyklu - są idealne do aplikacji Pick & Place, do pakowania, do formowania blach, przemysłu samochodowego i obróbki drewna.

Wszystkie eżektory kompaktowe FIPA są wyposażone w zintegrowane, otwarte tłumiki, które znacznie zmniejszają poziom hałasu.

Konstrukcja blokowa charakteryzująca kompaktowe eżektory EMM i EMA pozwala na zaoszczędzenie miejsca.

Eżektory transportowe FIPA to uniwersalne generatory próżniowe które mogą pracować w dowolnej pozycji. Mogą być bezpiecznie używane do transportu materiałów sypkich, takich jak tabletki, granulaty i proszki, a także gazy, opary, dymy, wióry i wiele innych. Dzięki dużej mocy ssania, eżektory transportowe FIPA są również odpowiednie do zasilania przyssawek do przenoszenia porowatych przedmiotów o wysokim stopniu nieszczelności. Dzięki tym właściwościom są one często stosowane w przemyśle metalowym oraz w przemyśle drzewnym i tworzyw sztucznych, a także w przemyśle tekstylnym i spożywczym.

Jedną z głównych zalet eżektorów transportowych FIPA jest ich ciągła praca bez wydzielania ciepła, co eliminuje ryzyko zapalenia przewożonych towarów. Ich bezobsługowa konstrukcja bez ruchomych części umożliwia stosowanie w trudnych warunkach. Eżektory transportowe FIPA nie wymagają też podłączenia zasilania, takiego jak np. pompy tłokowe czy dmuchawy bocznokanałowe.

W ofercie posiadamy eżektory transportowe FIPA o różnych średnicach, które mogą pracować z wysokimi prędkościami przepływu przy niskim oraz wysokim poziomie próżni.

Eżektory transportowe EFO dla małych średnic zapewniają niską siłę ssania przy średnim poziomie próżni. W rezultacie mogą one przezwyciężyć różnice wysokości podczas transportu granulatów.

Serie eżektorów 65.701-S - 65.731-S są wykonane ze stali nierdzewnej dzięki czemu mogą być stosowane do transportu środków spożywczych i materiałów ściernych w postaci proszku i granulatu.