Cięcie dla przetwórstwa tworzyw
Wybór odpowiednich nożyc pneumatycznych zaczynamy zawsze od dobrania ostrza, później wybieramy odpowiednią obudowę nożyc.
Cięcie w przetwórstwie tworzyw sztucznych sprowadza się w większości przypadków do odcinania wlewka od detalu formowanego wtryskowo. Cięcie może odbywać się na narzędziu robota lub w osobnej stacji do odcinania wlewków. Nożyce do cięcia są sterowane sygnałem pneumatycznym (etap odcinania wlewka), otwarcie ostrza następuje z użyciem sprężyny -po ustąpieniu ciśnienia w obwodzie.
Dla tego typu aplikacji mamy dostępne dwa rodzaje nożyc do cięcia. Nożyce tłokowe oraz nożyce blokowe.
Pierwszy, bardziej popularny model to obudowa nożyc konstrukcji tłokowej
GT-NR (R- round) okrągła obudowa mocowana do konstrukcji z użyciem dostępnych w katalogu mocowań, w prosty sposób można regulować kąt i położenie nożyc, oraz dołożyć bezpośrednio do nożyc np. chwytak wlewka (trzymanie wlewka podczas cięcia).
GT-NS (S-Square) kwadratowa obudowa jest montowana z użyciem śrub do gwintowanych otworów w obudowie nożyc (otwory w pięciu płaszczyznach).
Zależnie od rozmiaru obudowy nożyc możemy uzyskać różne siły cięcia, im większa obudowa tym większa siła cięcia
Dla obudów GT-NR oraz GT-NS dostępne są opcjonalnie wzmacniacze siły cięcia P10L, P20,P30.P40.
Drugi rodzaj nożyc do cięcia to nożyce konstrukcji blokowej. Nożyce te mają mniejsze i bardziej kompaktowe obudowy, mniejsza jest również siłą cięcia, a co za tym idzie średnica odcinanego wlewka. Dostępne są modele:
GT-NF – nożyce blokowe horyzontalne
GT-NY - nożyce blokowe horyzontalne z dodatkowym ruchem wyzwalanym sygnałem pneumatycznym. Dla modelu GT-NY w momencie zakupu musimy wybrać, czy potrzebujemy ruchu z dojazdem (push) czy odjazdem (pull) od odcinanego wlewka. Nożyce posiadają dwa wejścia na sygnał pneumatyczny, jedno wejście odpowiedzialne za cięcie (rozwarcie ostrzy na sprężynie po ustąpieniu ciśnienia), drugie wejście sterujące ruchem nożyc w stronę odcinanego detalu (push) lub w stronę przeciwną (pull).
GT-NT - nożyce blokowe wertykalne z dodatkowym ruchem wyzwalanym sygnałem pneumatycznym. W momencie zakupu musimy wybrać, czy potrzebujemy ruchu z dojazdem (push) czy odjazdem (pull) od odcinanego wlewka. Nożyce posiadają dwa wejścia na sygnał pneumatyczny, jedno wejście odpowiedzialne za cięcie (rozwarcie ostrzy na sprężynie po ustąpieniu ciśnienia), drugie wejście sterujące ruchem nożyc w stronę odcinanego detalu (push) lub w stronę przeciwną (pull).
Każdy z wyżej opisanych modeli nożyc ma przyporządkowane ostrza. Dostępne ostrza mają różne kształty, L-shape, Z-shape, proste, kątowe, cęgi czołowe, kierowane poprzecznie. W tabelach opisane są podstawowe parametry takie jak maksymalne rozwarcie ostrza oraz maksymalna średnica cięcia dla materiałów PP/PE oraz ABS.