Podnośniki Podciśnieniowe FIPALIFT — Lekka i Efektywna Praca

3 kwietnia 2024

Podnośniki Podciśnieniowe FIPALIFT — Lekka i Efektywna Praca

Według badań GUS, od stycznia do września 2023 roku, na 1000 pracowników wskaźnik wypadkowości wyniósł aż 3,22. Na papierze liczba ta nie wygląda znacząco, ale w rzeczywistości stanowi prawdziwy problem, głównie w branży przemysłowej. Pracownicy często bagatelizują zasady BHP, starając się wyrobić firmowe normy. Przed takimi wypadkami mogą uchronić podnośniki podciśnieniowe FIPALIFT, a przy tym zwiększyć produktywność zakładu. Jak to możliwe? Odpowiedź poniżej.

Podnośniki podciśnieniowe — czym są i jak działają?

Podnośniki podciśnieniowe (inaczej: podnośniki próżniowe) to urządzenia służące do przenoszenia ciężkich ładunków w przemyśle. Wykorzystują zjawisko podciśnienia, aby “zasysać” się do przedmiotów i przenosić je z miejsca na miejsce z minimalnym użyciem siły ludzkich mięśni. Podnośniki FIPALIFT obsługują ładunki o różnych kształtach i ciężarach, do 40 kg w wersji “swift”, 75kg w wersji “pro” oraz 160kg w przypadku modelu wersji “max”.

Różnice między FIPALIFT pro i FIPALIFT max

Oprócz maksymalnej wagi ładunku, między FIPALIFT pro a FIPALIFT max występuje więcej różnic. Przykładowo: podczas gdy wersja “pro” może być obsługiwanae jedną ręką, “max” wymaga zaangażowania oburącz. Inne są także średnice rur podnoszących: Ø100, Ø120 lub Ø160 dla wersji pro oraz Ø160 lub Ø200 dla wersji max. Znajdziemy jednak również cechy wspólne, a zaliczamy do nich m.in:

  • bardzo cichą pracę urządzeń,
  • obrót w osi o 360° i obrót poziom / pion 90°,
  • bezpieczną konstrukcję bez ostrych krawędzi.

Rozszerzenie linii FIPALIFT o wszechstronny model FIPALIFTSwift

W ostatnim czasie firma FIPA wprowadziła do swojej oferty nowy podnośnik FIPALIFTSwift. Jest on przeznaczony do szybkiego i częstego przenoszenia ciężkich ładunków różnego typu, w tym paczek, skrzynek, kanistrów, beczek, a nawet walizek. Podobnie jak FIPALIFT pro, charakteryzuje się intuicyjną obsługą jedną ręką. Dzięki zintegrowanemu przegubowi kątowemu 90° wraz z możliwością obrotu o 360° możliwe jest elastyczne podnoszenie. Opcjonalny system szybkiej wymiany zapewnia również łatwą i płynną wymianę osprzętu do przenoszenia ładunków.

Więcej o specyfikacji przeczytasz na podstronach FIPALIFT pro, oraz FIPALIFT max oraz FIPALIFT swift.

Dlaczego warto stosować podnośniki podciśnieniowe FIPALIFT?

Dzięki podnośnikom FIPALIFT personel nie będzie skazany na przenoszenie ciężkich przedmiotów samą siłą mięśni. Wielu pracowników nie przestrzega norm dźwigania, przekraczając przepisowe 30 kg w przypadku pracy stałej dla mężczyzn i 12 kg dla kobiet, co w przyszłości odbija się na zdrowiu, wywołując np. choroby stawów. Łatwiejsze (i szybsze) przenoszenie to również większa efektywność zakładu — firma zwiększy swoje moce przerobowe, nie angażując do tego dodatkowych pracowników ani nie zwiększając ich roboczogodzin. Do pozostałych zalet korzystania z podnośników FIPALIFT zaliczamy: mniejsze ryzyko uszkodzenia przenoszonych ładunków, np. na skutek upuszczenia z rąk; lepsze wykorzystanie przestrzeni roboczej dzięki integracji z innymi systemami transportowymi.

Jak widzisz: dzięki zastosowaniu podnośników FIPALIFT Twoja firma może poprawić warunki dla pracowników i zwiększyć ich efektywność.

W jakich branżach sprawdzają się podnośniki próżniowe?

Podnośniki FIPALIFT znajdują zastosowanie w sektorach przemysłowych, takich jak: motoryzacja — transport blach karoseryjnych, szyb samochodowych; elektronika — bezpieczne przenoszenie delikatnychdelitaknych komponentów; meblarstwo — podnoszenie dużych płyt drewnianych czy elementów mebli; szklarstwo — obsługa szyb i innych, łatwych do stłuczenia przedmiotów ze szkła.

Choć przykłady można mnożyć w nieskończoność. W gruncie rzeczy podnośniki podciśnieniowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie transportowane są ciężkie ładunki oraz o niestandardowych gabarytach.

Nie wiesz, czy podnośnik próżniowy sprawdzi się w Twojej firmie? Skontaktuj się z nami — doradzimy.

Akcesoria do podnośników podciśnieniowych

Aby podnośnik próżniowy mógł spełniać swoją funkcję, należy uzupełnić go o chwytak i wąż pneumatyczny. Warto także rozważyć zakup przyssawki mieszkowej lub płaskiej, haku do kanistrów i puszek oraz modułu zdalnego sterowania.

Inne rodzaje podnośników i chwytaków FIPA

Jeżeli szukasz chwytaka do ładunków lekkich, ale o niestandardowych kształtach — postaw na FORMHAND, który dopasuje się do każdego przedmiotu. To wszystko za sprawą wypełnionej granulatem nakładki o udźwigu do 25kg. Natomiast jeśli zależy Ci na sprzęcie zaprojektowanym do współpracy z żurawiami i suwnicami, wybierz FIPA Spider z dodatkowym mocowaniem, lampą sygnalizacyjną i zawiasem do panelu sterowania.

Podnośniki podciśnieniowe FIPALIFT — w skrócie

Podnośniki próżniowe służą do przenoszenia ciężkich ładunków z minimalnym użyciem ludzkiej siły. Wykorzystując podciśnienie, “zasysają” się do przedmiotów i ułatwiają ich transport. Są wykorzystywane m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym, meblarskim i szklanym, chroniąc pracowników przed urazami i zwiększając efektywność zakładu. Polecamy podnośniki marki FIPA GmbH, a w szczególności modele FIPALIFT swift, pro, max oraz Spider.