Case Study: Jak zrobotyzowaliśmy trudny proces wtrysku z insertami w firmie Metchem

29 stycznia 2026

Case Study: Jak zrobotyzowaliśmy trudny proces wtrysku z insertami w firmie Metchem

FIPA – oszczędność energii w browarze

W branży przetwórstwa tworzyw sztucznych rosnące koszty pracy oraz wymagania jakościowe, zwłaszcza w sektorze automotive, wymuszają na producentach zdecydowane kroki w kierunku nowoczesnych technologii. Jako Dentec od 2016 roku specjalizujemy się w automatyzacji procesów produkcyjnych i obsłudze wtryskarek przy pomocy robotów.

Chcemy przybliżyć Wam kulisy naszego wdrożenia w firmie Metchem, gdzie zastosowanie robota 6-osiowego pozwoliło na realizację skomplikowanego projektu, który dla tradycyjnych metod był nieosiągalny.

Nasz klient, firma Metchem, to nowoczesna wtryskownia z ponad 40-letnim doświadczeniem, dysponująca parkiem maszynowym liczącym ponad 40 maszyn. W 2019 roku podjęli oni strategiczną decyzję o rozwoju w kierunku robotów sześcioosiowych, wybierając markę KUKA.

Wyzwanie: Skomplikowany detal dla branży automotive

Projekt, przy którym współpracowaliśmy, dotyczył produkcji seryjnej detalu dla przemysłu motoryzacyjnego. Wyzwanie polegało na stopniu skomplikowania elementu:

  • Wyrób wymagał czterech aluminiowych insertów (tulejek) montowanych w technologii obtrysku.
  • Już na etapie wyceny było jasne, że bez zaawansowanej automatyzacji nie uda się osiągnąć wymaganej wydajności ani jakości niezbędnej do wygrania tego kontraktu.
  • Tradycyjne manipulatory liniowe przestają być wystarczające przy tak złożonych detalach.

Rozwiązanie: Robot KUKA KR20

Jako Dentec byliśmy odpowiedzialni za całość automatyzacji oraz integrację robota. Zaprojektowaliśmy stanowisko oparte o robota przemysłowego KUKA KR20, którego zadaniem jest obsługa procesu podawania insertów do czterokrotnej formy wtryskowej.


Jak wygląda ten proces w praktyce?

1. Pozycjonowanie:

Aluminiowe tulejki są sortowane i pozycjonowane przez podajnik wibracyjny.

2. Przygotowanie:

Manipulator układa je w rozstawie idealnie zgodnym z gniazdami w formie wtryskowej.

3. Aplikacja:

Robot KUKA, wyposażony w dedykowany chwytak, pobiera tulejki i precyzyjnie umieszcza je na stronie matrycowej formy.

4. Odbiór:

Po wtrysku robot odbiera gotowe wyroby ze strony stemplowej.

Co kluczowe, w jednym cyklu trwającym zaledwie 45 sekund, podajemy aż 16 sztuk tulejek.

Efekty: 100% pewności i wydajności

Wdrożona przez nas automatyzacja przyniosła wymierne korzyści. Dzięki precyzji robota 6-osiowego klient zyskał 100% pewność zgodności wyrobu ze swoimi wymaganiami. Każdy odebrany detal jest automatycznie sprawdzany pod kątem obecności insertu, co eliminuje ryzyko wypuszczenia wadliwej partii.

Roboty przemysłowe KUKA ewoluują, a ich łatwość programowania pozwala nam na szybką i skuteczną implementację takich rozwiązań. Cieszy nas, że współpraca na linii Metchem – KUKA – Dentec stale się rozwija.

Masz podobne wyzwanie w swojej firmie? Zobacz, co możemy zaproponować!

Przycisk kontaktowy