Automatyczny sukces - Jak praktyki w Dentec ukształtowały karierę Roberta Jędrzejewskiego

11 czerwca 2024

Automatyczny sukces - Jak praktyki w Dentec ukształtowały karierę Roberta Jędrzejewskiego

Robert Jędrzejewski jest doskonałym przykładem, jak praktyki w Dentec mogą stać się trampoliną do kariery. Rozpoczynając swoją drogę zawodową jako praktykant, dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu, Robert osiągnął wiele sukcesów, awansując trzykrotnie w ciągu pięciu lat. Jego historia pokazuje, jak wsparcie, odpowiedzialność i unikalne doświadczenia zdobyte w naszej firmie mogą prowadzić do rozwoju zawodowego na najwyższym poziomie. Przedstawiamy wywiad z Robertem Jędrzejewskim, który dzieli się swoimi doświadczeniami, wyzwaniami i osiągnięciami z czasów pracy w Dentec.

Robert, opowiedz proszę, jak przebiegała Twoja ścieżka kariery w Dentec? 

W 2018 roku rozpocząłem swoją przygodę w Dentec, realizując obowiązkowe praktyki studenckie. Pod koniec praktyk otrzymałem propozycję pozostania w firmie, którą z radością przyjąłem. Zaczynałem od projektowania pojedynczych komponentów do stacji zautomatyzowanych oraz systemów oprzyrządowania końcowego robota, czyli chwytaków. Przygotowywałem dokumentację wykonawczą części oraz rysunki techniczne stacji na potrzeby instrukcji. Poziom trudności zwiększał się stopniowo, miałem to szczęście, że zadania zawsze były wymagające ale realne do zrealizowania na moim poziomie umiejętności.

Po projektowaniu pojedynczych komponentów przyszedł czas na moduły funkcjonalne, całe “chwytaki”, aż po samodzielne projekty kompletnych stacji zrobotyzowanych. Jednak poziom złożoności prac projektowych to nie jedyny wymiar rozwoju, oprócz tego stopniowo byłem coraz bardziej wdrażany w dobór i zamawianie komponentów, kontakt i negocjacje z dostawcami czy działania logistyczne, takie jak koordynacja dostaw. Na pewnym etapie doszedł również kontakt z klientem, planowanie i nadzór nad harmonogramami czy budżetem. Wiele wydarzyło się przez te 6 lat :)

Z jakimi wyzwaniami mierzyłeś się na początku swojej kariery?

Na początku największym wyzwaniem dla mnie było to, że nie do końca umiałem realizować swoje główne zadanie, do którego zostałem zatrudniony, czyli projektowanie (komponentów) maszyn. Wiedziałem, że firma zatrudniając praktykanta liczy się z tym, nie mniej jednak było to dla mnie najbardziej frustrujące.

Czy miałeś w Dentec mentora lub osobę, która miała znaczący wpływ na Twój rozwój zawodowy?

W Dentec każda osoba miała wpływ na mój rozwój. Jeśli jest się osobą lubiącą się uczyć naprawdę w Dentec jest od kogo chłonąć wiedzę. Nauczyłem się wielu, niesamowicie przydatnych na moim obecnym stanowisku, rzeczy związanych z finansami, dokumentami prawno-podatkowymi od szefowej biura. Dużo umiejętności z zakresu automatyki i robotyki zdobyłem od Łukasza (członka zarządu) i automatyków. Z kolei od kolegów z działu montażu i serwisu nauczyłem się elektroniki, elektryki oraz wielu zdolności manualnych, których wcześniej w ogóle nie posiadałem. Można powiedzieć, że dzięki nim jedna z moich dwóch lewych rąk stała się prawą :)

Bliska współpraca z pozostałymi konstruktorami to przede wszystkim wspólne szukanie rozwiązań konstrukcyjnych, odkrywanie nowych funkcji w Solidworks czy nowych technologii wykonywania komponentów. Bardzo cieszę się, że jako konstruktorzy nie zamykaliśmy się tylko w bańce projektowania mechaniki stacji zrobotyzowanych ale staraliśmy się mieć przekrojową wiedzę z różnych dziedzin.

Zdecydowanie jednak osobą, z którą współpracowałem najwięcej czasu, od której nauczyłem się najwięcej i którą mogę nazwać mentorem jest Dawid (współzałożyciel Dentec). To z Dawidem konsultowałem rozwiązania konstrukcyjne, od Dawida nauczyłem się myślenia biznesowego czy sposobu projektowania maszyn. Myślę, że moje zainteresowanie różnymi dziedzinami branży automatyzacji przemysłu to również jego zasługa.

Jak Dentec wspierał Twój rozwój osobisty i zawodowy?

Przede wszystkim poprzez obdarzenie mnie zaufaniem i odpowiedzialnością. Wielokrotnie zdarzało się, że dostawałem zadanie, którego nigdy wcześniej nie wykonywałem i nie wiedziałem czy sobie poradzę. Jednocześnie wiedziałem, że jeśli coś pójdzie nie tak to firma była nastawiona na wyciąganie wniosków i wprowadzanie usprawnień aby nie popełnić błędu w przyszłości - a nie na szukaniu winnych czy stawianiu zarzutów. I nie mówię tylko o zaufaniu w stosunku do rozwiązań technologicznych - nie jestem pewien jak do tego doszło, ale dostałem propozycję aby, wspólnie z Łukaszem, zostać prelegentem na konferencji branżowej. Było to prawdopodobnie moje pierwsze wystąpienie przed większą publicznością w życiu. Czy były przesłanki, że świetnie sobie poradzę? Raczej nie. Zatem czy dobrze mi poszło? Zdecydowanie nie :)

Nie mniej jednak gdyby nie to doświadczenie prawdopodobnie nie zajmowałbym obecnie stanowiska, które między innymi polega na prezentowaniu różnych rzeczy przed mniejszą lub większą grupą ludzi.

Czy mógłbyś opowiedzieć o wyzwaniach, z którymi mierzyłeś się, piąc się po szczeblach kariery w Dentec, i jak sobie z nimi radziłeś?

Myślę, że największym wyzwaniem w mojej pracy było ciągłe robienie czegoś nowego. Zarówno pod kątem technicznym - nigdy nie powtórzyły mi się dwa jednakowe projekty, ale również pod kątem możliwości poszerzania spektrum moich obowiązków. Cieszę się, że miałem okazję się rozwijać, jednak każda zmiana była dla mnie wyzwaniem. Tak jak wspominałem wcześniej - atmosfera szukania rozwiązań a nie winnych, sprzyjała adaptacji do tych zmian.

Jakie projekty realizowane w Dentec były dla Ciebie najbardziej znaczące i dlaczego?

Trudno wskazać jeden, najbardziej znaczący projekt. Nigdy nie realizowałem dwóch jednakowych projektów więc każdy kolejny był okazją do zdobycia jakiejś nowej wiedzy.

Myślę, że technicznie mocno rozwinął mnie projekt produkcji komponentów do zderzaków samochodowych. Proces wyglądał tak, że operator umieszczał stalowe komponenty na stole obrotowym, który był wyposażony w układ gniazd i trzpieni. Po obrocie stołu, robot pobierał komponenty, umieszczał je w formie wtryskowej i odbierał wyprodukowane części, które trafiały do kolejnego procesu tj. wkręcania w nie tulei gwintowanej przy użyciu zespołu serwomechanizmów. Elementy następnie były poddawane kontroli wizyjnej oraz znakowaniu z wykorzystaniem znakowarki atramentowej. Projekt był bardzo wymagający ze względu na mnogość procesów i komponentów oraz na fakt, że było to pierwsze w mojej karierze wykorzystanie stołu obrotowego, systemu wizyjnego czy znakowarki atramentowej.

Innym znaczącym dla mnie projektem była realizacja projektu chwytaka, którego zadaniem było precyzyjne podawanie cienkich blaszek o grubości 0,2 mm do formy wtryskowej oraz odbiór gotowych połówek butelek na płyn do spryskiwaczy. Projekt ten okazał być się świetną lekcją pokory. Po zaprojektowaniu wielu skomplikowanych stacji zrobotyzowanych, wykonanie prostego chwytaka wydawało się banalne (tym bardziej, że w przeszłości Dentec realizował podobny projekt dla tego samego klienta). Ze względu na dużą różnicę głębokości detali w formie wtryskowej, duży skok wypychaczy formy oraz duże gabaryty formy wtryskowej - przy ograniczonym udźwigu zamontowanego robota, wykonanie projektu zajęło mi kilkakrotnie więcej czasu niż zakładałem pierwotnie.

Natomiast podczas realizacji mojego ostatniego projektu w Dentec zdobyłem najwięcej wiedzy z zakresu formalności, procedur odbiorów, kwalifikacji itd. Z Project Managerem odpowiadającym za ten projekt po stronie klienta śmialiśmy się, że ich firma produkuje przede wszystkim: komponenty dla branży medycznej i… dokumentację :)

Jakie umiejętności uważasz za kluczowe do rozwoju w swojej dziedzinie?

Sądzę, że na rynku pracy obecnie coraz mocniej doceniane są umiejętności takie jak: kreatywność, pomysłowość, myślenie biznesowe czy dobra organizacja pracy. Wiadomo, że umiejętności techniczne też są niesamowicie ważne. Moim zdaniem jednak logiczne myślenie jest znacznie bardziej istotne w programowaniu sterowników PLC niż znajomość TIA Portal. Natomiast w przypadku projektowania mechanicznego maszyn - umiejętność myślenia przestrzennego jest cenniejsza niż materiałoznawstwo.

Mój pogląd na ten temat dobrze obrazuje obecne motto Politechniki Warszawskiej czyli słowa Alberta Einsteina - “Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona.”

Jakie umiejętności nabyte w Dentec są dla Ciebie najcenniejsze?

Z Dentec wyniosłem wiele cennych umiejętności, ale myślę, że dosyć unikalną jest “rozumienie biznesu”. Praca w stosunkowo niewielkiej firmie dała mi możliwość bycia blisko wszystkich działów i procesów, przez co nauczyłem się patrzeć na swoje zadania czy decyzje przez pryzmat tego jaki będą miały wpływ na działanie przedsiębiorstwa.

W jaki sposób doświadczenia zdobyte w Dentec przygotowały Cię do pracy na stanowisku menedżerskim?

Obecnie pracuję w firmie, która jest klientem firm integrujących automatykę przemysłową. W Dentec zdobyłem niezbędną wiedzę techniczną i doświadczenie, znam możliwości automatyzacji i jej ograniczenia. Miałem również możliwość podpatrzenia dobrych praktyk z zakresu prowadzenia projektów po stronie fabryk będących moimi dawnymi klientami.

Jaką poradę dałbyś studentom rozważającym aplikację?

Dentec będzie dobrym miejscem dla osób, które realnie chcą się wiele nauczyć i nie oczekują gotowych rozwiązań podanych na tacy. Wiedzy i umiejętności do zdobycia jest dosyć dużo, możliwości sprawdzenia i przetestowania jej w praktycznych zastosowaniach jeszcze więcej ;)


Jesteś gotowy, aby rozpocząć swoją karierę w dynamicznie rozwijającej się firmie? Nasze praktyki letnie to doskonała okazja, aby zdobyć cenne doświadczenie i rozwijać swoje umiejętności. Poznaj szczegóły naszego programu, dowiedz się, jak aplikować, i jakie korzyści na Ciebie czekają. Następny krok w Twojej karierze zaczyna się tutaj!

Kliknij tutaj, aby poznać szczegóły i aplikować!